pisy regulujące obowiązki pracowników oraz pracodawców znajdują się w Kodeksie Pracy. Jednym z aspektów zawartych w przepisach prawnych jest regulacja spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Państwowa Inspekcja Pracy zajmuje się właśnie, między innymi, sprawdzaniem czy w danej firmie i zakładzie są przestrzegane odpowiednie przepisy BHP. Jednym z obowiązków pracodawcy, który jest zawarty w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, jest zapewnienie pracownikowi odpowiedniego szkolenia BHP. Pracownik, który ukończył wstępne szkolenie BHP, otrzymuje specjalną kartę zaświadczającą o odbytym szkoleniu. Państwowa Inspekcja Pracy może sprawdzić dokumenty zaświadczające o odbyciu przez pracowników oraz pracodawców odpowiednich szkoleń BHP. Pracodawca powinien więc zadbać o szkolenia BHP zatrudnionych pracowników.
Kurs BHP dla pracowników technicznych
Ukończenie odpowiedniego szkolenia BHP jest jednym z obowiązków wynikających bezpośrednio z Kodeksu Pracy. Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikom szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które będzie odpowiednio dobrane do rodzaju wykonywanej pracy. Jeden z rodzajów kursu BHP jest przeznaczony dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych. Kursy BHP dla pracowników inżynieryjnych mogą być przeprowadzane w formie seminarium lub w formie nauczania internetowego. Samo szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników inżynieryjno-technicznych dotyczy takich zawodów, jak technolog, projektant, konstruktor maszyn i urządzeń. Taki rodzaj kursu BHP jest ważny przez okres pięciu lat. Szkolenie dla pracowników inżynieryjno-technicznych obejmuje minimum szesnaście godzin lekcyjnych, a sam kurs kończy się odpowiednim egzaminem sprawdzającym wiedzę uczestników. Podczas kursu BHP pracownicy są zapoznawani z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, które obowiązują na konkretnym stanowisku.
Pracownik udzielający pierwszej pomocy
Jednym z wielu obowiązków pracodawcy, wynikających z odpowiednich przepisów i rozporządzeń, jest wyznaczenie pracownika odpowiedzialnego za udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Obowiązek wyznaczania w miejscu pracy osób przeznaczonych do udzielania pierwszej pomocy wynika z art. 207/1. Samo szkolenie z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej nie jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników, jak ma to miejsce w przypadku szkolenia BHP, jednak warto zadbać o to, by osoba wyznaczona do udzielania pomocy przeszła odpowiednie szkolenie. Sam kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej obejmuje wiele zagadnień związanych z zasadami niesienia pomocy przedmedycznej w różnych sytuacjach. Firma zajmująca się branżą BHP oferuje także prowadzenie szkolenia przedmedycznego dla pracowników, które może być dopasowane do danego przedsiębiorstwa i zagrożeń mogących wystąpić w danym miejscu pracy. Osoba wyznaczona przez pracodawcę do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej powinna posiadać wiedzę praktyczną i teoretyczną z tego zakresu.
Kursy dla pracowników BHP
Firma zajmująca się branżą BHP zatrudnia specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje zawodowe, które umożliwiają świadczenie usług związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Sami pracownicy będący zatrudnieni w firmie zajmującej się bezpieczeństwem i higieną pracy także muszą posiadać ukończone szkolenia BHP. Szkolenie BHP dla pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy posiadają okres ważności pięciu lat. Kurs z bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników służby BHP jest najdłuższym rodzajem kursu, ponieważ obejmuje aż 32 godziny lekcyjne. Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę musi posiadać ważne szkolenie BHP, nic więc dziwnego że dotyczy to także pracowników branży zajmującej się bezpieczeństwem i higieną pracy. Sam pracownik służby BHP musi orientować się w bieżących przepisach regulujących kwestie związane z zachowaniem bezpieczeństwa w miejscu pracy, żeby móc świadczyć swoje usługi innych firmom. Pracownicy zatrudnieni w firmie BHP sami posiadają obowiązek ukończenia odpowiedniego kursu.